В този раздел ще намерите отговори на въпроси свързани с дейността на Фонда, правото на компенсация и на други често задавани въпроси.
1.По какъв начин Фондът набира средства за изплащане на компенсации?
Встъпителни вноски, които се внасят еднократно и са в размер едно на сто от минимално изискуемия капитал за лицензиране на инвестиционни посредници.
Годишни вноски, чиито размер се определя от УС на Фонда всяка година и които са еднакви за всички инвестиционни посредници.
Максималният размер на годишната вноска, определен в закона, е:
- до 0,5 на сто от общия размер на паричните средства; и
- до 0,1 на сто от общия размер на останалите клиентски активи за предходната година,
Размерът на паричните средства и финансовите инструменти се определя на средномесечна основа.
Други източници за набиране на средства във Фонда:
- доходът от инвестиране на средствата на Фонда;
- получените от Фонда суми от имуществото на инвестиционните посредници в случаите, когато Фондът е встъпил в правата на клиентите срещу инвестиционния посредник до размера на изплатената компенсация;
- други източници, като заеми, дарения, чуждестранна помощ.
2. Кога клиентите на инвестиционен посредник получават компенсация от Фонда?
3. Как инвеститорът ще разбере, че подлежи на компенсация от Фонда?
- Инвестиционният посредник е длъжен да уведомява своите клиенти за съществуващата система за компенсиране на инвеститорите, включително за нейния обхват и за гарантирания размер на клиентските активи, а при поискване да предостави данни относно условията и реда за компенсиране.
- Когато е настъпило обстоятелство за изплащане на компенсация, Фондът публикува най-малко в два централни ежедневника и на интернет страницата си съобщение за срока, в който клиентите на инвестиционния посредник могат да предявят искане за изплащане на компенсация, както и за банката, която ще изплаща компенсацията.
4. Клиентите на всички инвестиционни посредници ли подлежат на компенсиране?
Право на компенсация имат и клиентите на управляващи дружества, чиито лиценз включва управление на индивидуален портфейл, съгласно чл. 86, ал. 2, т. 2 от ЗДКИСДПКИ и при условие че е налице сключен договор с клиент за управление на индивидуален портфейл.
Не подлежат на компенсиране клиентите на инвестиционни посредници, банки-инвестиционни посредници и управляващи дружества, попадащи в разпоредбите на чл. 77г, ал. 2 от ЗППЦК. Списък на лицензираните инвестиционни посредници, банки – инвестиционни посредници и управляващи дружества, както и списък на отнетите лицензи на посредници може да намерите в раздела „Участници в схемата”.
5. За кои вземания не се изплаща компенсация?
6. Какво трябва да направи клиентът на инвестиционния посредник, ако е настъпило обстоятелство за изплащане на компенсация?
7. В какъв срок клиентът ще получи полагащата му се компенсация?
8. Какъв е давностният срок за получаване на компенсация?
8. Трябва ли инвеститорът да докаже основанието на своите претенции към посредника?
Допълнителна информация за сроковете и начините за изплащане на компенсация можете да намерите тук.
9. Какво се включва в понятието „клиентски активи”?
10. Подлежат ли на компенсация клиентски активи, управлявани от клонове на чуждестранни инвестиционни посредници?
– клиентите на инвестиционни посредници от трета държава, които имат разрешение от КФН да предоставят услуги по чл. 6, ал. 2 и 3 от ЗПФИ на територията Република България чрез клон, при условие че в държавата по седалището на инвестиционния посредник няма действаща система за компенсиране на инвеститорите или тя не обхваща неговите клонове в чужбина;
– клиентите на инвестиционни посредници от трета държава, които имат разрешение от КФН да предоставят услуги по чл. 6, ал. 2 и 3 от ЗПФИ на територията Република България чрез клон, в случаите, когато Фондът осигурява компенсация в по-голям размер или обхват от компенсацията, осигурявана от системата за компенсиране на инвеститорите в третата страна;
– клиентите на инвестиционни посредници от страна-членка на ЕС, които предоставят услуги по чл. 6, ал. 2 и 3 от ЗПФИ на територията на Република България чрез клон, в случаите, когато Фондът осигурява компенсация в по-голям размер, обхват или процент от компенсацията, осигурявана от системата за компенсиране на инвеститорите в страната по произход на инвестиционния посредник.
11. Какво става, когато инвестиционен посредник, при който клиентът има пари или финансови инструменти, се слее с друг?
12. Как се определя компенсацията на клиент, който има различни видове активи при един и същ посредник?
13. Ако активите на клиента (парични средства или финансови инструменти) са деноминирани в чуждестранна валута, как се изплаща компенсацията от Фонда?
В случаите, когато клиентът има финансови инструменти, се взема предвид цената на финансовия инструмент в чуждестранна валута към датата на решението по чл. 77б, ал. 1 от ЗППЦК, като се изплаща левовата равностойност на вземанията му в размера, определен от закона, изчислена по обявения от БНБ курс към същата дата.
14. На кого и как се изплаща компенсация, ако клиентските активи са на повече от едно лице?
15. На кого и как се изплаща компенсация, ако клиентът на инвестиционния посредник е действал за чужда сметка?
16. Изплаща ли се компенсация, ако по клиентските активи има наложени тежести?
Ако за такива клиентски активи има влязъл в сила акт на орган на съдебната власт, Фондът изплаща дължимата за клиентските активи компенсация на лицето, посочено в акта като имащо право да получи компенсацията по клиентските активи.